Newsletter

Ogłoszenia
Wizyty
Dziś: 123Wszystkie: 389593

Mam nowy zawód – teraz mogę wszystko 2008

Projekty » Zrealizowane projekty » Mam nowy zawód – teraz mogę wszystko 2008

Projekt był realizowany w partnerstwie z Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Powiatowym Urzędem Pracy w Słupsku oraz Dziennym Domem Opieki Społecznej w Słupsku przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie Celem projektu było upowszechnienie dobrych praktyk na obszarach wiejskich ( zgodnie z celami EQUAL), wyrównywanie szans  na rynku pracy mieszkańców obszarów wiejskich, podniesienie kwalifikacji  zawodowych kobiet poprzez nabycie nowych  umiejętności i zdobycie nowego zawodu, przygotowanie kobiet do uczestnictwa w otwartym rynku pracy oraz  przełamanie barier edukacyjnych i psychicznych. Projekt był skierowany do osób mieszkających na terenach wiejskich – długotrwale bezrobotnych i poszukujących pracy, o niskim  poziomie wykształcenia ogólnego. Beneficjenci projektu uczestniczyli w szkoleniu mającym na celu naukę zawodu opiekuna osób starszych. Ze względu na specyfikę tego zawodu szkolenie było skierowane w szczególności do kobiet, które mają problemy z podjęciem zatrudnienia z powodu braku doświadczenia zawodowego, a także te które nie posiadają umiejętności poruszania się po rynku pracy. Grupa ta wpisywała  się w założenia Inicjatywy Wspólnotowej Equal, która wspiera politykę zatrudnienia i politykę społeczną poprzez wypracowanie i testowanie nowych sposobów zwalczania wszelkich form dyskryminacji i nierówności na rynku pracy, zarówno wobec osób zatrudnionych, jak i poszukujących pracy. W przedsięwzięciu udział wzięło 15 osób z terenu 3 powiatów województwa pomorskiego – słupskiego, bytowskiego i lęborskiego.
Wsparcie obejmowało:

  • naukę języka angielskiego, ponieważ jego nieznajomość jest częstą przyczyną uniemożliwiającą podjęcie pracy;
  • spotkania z psychologiem, mające na celu podniesienie samooceny kobiet i odpowiednie zmotywowanie;
  • blok tematyczny poświęcony umiejętności poruszania się na rynku pracy, którego zadaniem było wykształcenie  w uczestniczkach umiejętności rozpoznania i rozwoju własnej wartości i związanych z nią możliwości aktywnego uczestnictwa na rynku pracy;
  • zajęcia teoretyczne i praktyka mające za zadanie naukę poszukiwanego na rynku zawodu.

Sposób realizacji projektu polegał na minimum nauki teoretycznej a wydłużeniu do maksimum  praktycznej nauki zawodu powiązanej z intensywnym wsparciem motywacyjno-psychologicznym. Dzięki realizacji projektu uczestnicy zyskali nowe umiejętności zawodowe, przygotowali  się do uczestnictwa w otwartym rynku pracy, przełamali bariery edukacyjne i psychiczne.

Źródło finansowania: Fundacja Fundusz Współpracy. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.